Water no limit

Photo by Lisa Fotios from Pexels

Twardość wody powszechnie znana jest jako zjawisko negatywne. Wysoka zawartość soli wapnia i magnezu to zwykle niepożądana właściwość, której eliminacja często staje się podstawowym celem uzdatniania wody w domowym ujęciu. Coraz częściej usłyszeć można jednak głosy, że kamień kotłowy to wbrew pozorom wartość dodana, stanowi bowiem cenne źródło minerałów, niezbędnych dla prawidłowej diety człowieka. Jak jest naprawdę? Czy zmiękczanie wody może przynosić faktyczne korzyści? Czy twardość rzeczywiście stanowi istotną wartość dla zbilansowanego jadłospisu? Jak zwykle w takich przypadkach, prawda leży po środku. Dowiedz się kiedy wystrzegać się kamienia kotłowego, jakie konsekwencje niesie ze sobą wysoka twardość wody i kiedy musisz zdecydować się na jej zmiękczanie.

Twarda woda pitna – nie ma powodu do obaw

Kamienny osad w garnkach i czajniku to obraz znany niemal w każdej kuchni. Nic dziwnego – szacuje się, że woda o podwyższonym stopniu twardości występuje aż w 80% polskich gospodarstw domowych. Nieestetyczne naloty przykuwają uwagę, a dodatkowo zmuszają do zastanowienia: czy woda z taką ilością kamienia nie szkodzi? Twarda woda pitna jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Widoczne gołym okiem kamienne naloty to rzeczywiście sole wapnia i magnezu – minerały, których niedobory uzupełniamy na co dzień, często za pomocą suplementów z apteki. Argument ten często używany jest przez przeciwników odwróconej osmozy – filtr ten bowiem usuwa nawet najmniejsze cząsteczki, w tym zawarte w wodzie minerały. Nietrudno znaleźć więc pogłoski, że to miękka woda jest dla nas niekorzystna. Te także mijają się z prawdą – w przypadku właściwej diety, spożycie miękkiej wody w żaden sposób nie odbije się negatywnie na stanie naszego zdrowia i nie wpłynie na ogólny bilans minerałów. Wynika to z faktu, że woda w rzeczywistości nie jest źródłem soli mineralnych, w swoim składzie zawierając jedynie ich śladową ilość – dla dobrego samopoczucia powinno się więc zatroszczyć przede wszystkim o dobrze zbilansowane posiłki. Już jedna szklanka soku owocowego dostarczy naszemu organizmowi więcej cennych dla zdrowia substancji, niż nawet 10 litrów wody mineralnej, a kawa i herbata przygotowane na wodzie wolnej od kamienia i zanieczyszczeń będą nie tylko smaczniejsze, ale i wolne od nieestetycznego kożucha.

Spożycie twardej lub miękkiej wody może jednak zaszkodzić w ściśle określonych sytuacjach. Kiedy? Wody o znacznym stopniu twardości nie powinny spożywać osoby ze skłonnością do kamicy nerkowej, ze względu na nerki odradza się też jej podawanie noworodkom i osobom starszym. W tych przypadkach najlepiej sprawdzi się woda przygotowana za pomocą filtra odwróconej osmozy lub butelkowana woda o niskim stopniu zmineralizowania. Miękka woda może natomiast wspomóc wypłukiwanie minerałów u osób, których tryb życia nie pozwala na utrzymanie zbilansowanej diety i przyjmowanie regularnych posiłków. W tych okolicznościach warto zainwestować w odwróconą osmozę z mieszaczem, lub do standardowego filtra RO dokupić wkład rewitalizujący.

Wpływ kamienia na żywotność AGD

Zwykle niegroźny dla zdrowia ludzkiego, kamień kotłowy może znacznie skrócić żywotność drogich sprzętów AGD. Osady wyraźnie widoczne na grzałce czajnika odkładają się także w innych urządzeniach, których najważniejsze komponenty zwykle nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Zagrożona jest pralka, zmywarka, ale także bojler, kocioł grzewczy, kuchenna i łazienkowa armatura. Twardość wody nie jest też obojętna dla samej instalacji, na której ściankach osadza się kamień, zmniejszając przepustowość rur i tworząc warstwę izolacji cieplnej. Wysokie stężenie soli mineralnych z pewnością zwiększy więc częstotliwość domowych napraw, może także doprowadzić do przedwczesnej wymiany sprzętów.

Zupełnie inaczej rzecz ma się z wodą o niskiej twardości. Miękka woda doskonale współpracuje z domowymi urządzeniami, minimalizując ryzyko ich awarii. Ostrożność w zmiękczaniu wody muszą jednak zachować właściciele miedzianych instalacji – brak twardości węglanowej znacznie zwiększa prawdopodobieństwo korozji tego materiału. Jeżeli w takim układzie wystąpi konieczność instalacji zmiękczacza, zaleca się jego montaż wraz z mieszaczem, który pomoże wyregulować stężenie soli mineralnych.

Kamień kotłowy a skóra i włosy

Dyskomfort spowodowany użytkowaniem twardej wody możliwy jest także do odczucia w kąpieli – kamień może wywołać nieprzyjemne wrażenie szorstkości na ciele i wysuszać skórę, czego powodem jest pokrycie jej powierzchni przez cienką warstwę osadu. Jakość wody nie pozostaje bez znaczenia także dla kondycji włosów, które po umyciu w miękkiej wodzie zyskują blask i dłużej pozostają świeże.

Jak pozbyć się twardej wody?

Pomimo tego, że twardość nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, jej obecność w wodzie użytkowej może okazać się problematyczna. Szacując potencjalne straty wywołane nawracającymi awariami sprzętów AGD, szybko dochodzimy do wniosku, że inwestycja w odpowiedni filtr do wody może okazać się decyzją znacznie korzystniejszą ekonomicznie. W przypadku wody o podwyższonym stopniu twardości do uzdatniania stosuje się przede wszystkim zmiękczacze i stacje wielofunkcyjne. Te drugie sprawdzą się dobrze w instalacjach, w których poza twardością wykryto także inne nieprawidłowości, np. żelazo.

Zmiękczacze to najczęściej wybierane rozwiązanie na problem kamienia kotłowego. Szczególną popularnością cieszą się modele kompaktowe, których niewielki rozmiar pozwala zaoszczędzić znaczną część przestrzeni. Ich zasada działania opiera się na specjalnym złożu, którego zadaniem jest wymieniać problematyczne jonu wapnia i magnezu na neutralne jony sodu. Złoże jonowymienne regeneruje się za pomocą roztworu solanki, która odnawia jego właściwości.

Zróżnicowane pojemności i rozmiary zmiękczaczy dostępnych na rynku pozwalają dobrać wydajność urządzenia do rzeczywistego zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Modele różnią się pomiędzy sobą także funkcjonalnościami – W popularnym zmiękczaczu wody Ecoperla Slimline CS znajdziesz antyprzelewowe kolanko i elektrozawory, system chroniący zmiękczacz przed powstawaniem mostów solnych oraz intuicyjne menu w języku polskim. Z kolei kultowa już seria belgijskiego producenta Erie IQsoft Eco w kolejnej odsłonie wprowadza do swych urządzeń dostęp do WiFi. Jeżeli nie wiesz jak poradzić sobie z tym zakupem, koniecznie porozmawiaj o swoich potrzebach ze sprzedawcą.

Źródło: https://www.zestudni.pl/blog/czy-twarda-woda-szkodzi-wszystko-o-wodzie-z-kamieniem/